Stonehaven Gymnastics Club results

editorial image

Pictured are Stonehaven Gymnastics Club’s annual championships winners.

Results as follows:

Under 8 Beginners:

Floor: Gold – Rosabelle Morton, Silver – Gabrliella Paterson, Bronze – Lexie Brown

Vault: Gold – Lexie Brown, Silver –Rosabelle Morton, Bronze – Leona Durrand

Overall: Gold – Rosabelle Morton, Silver – Lexie 
Brown, Bronze – Leona Durrand

8/9 Beginners:

Floor: Gold – Charlotte Lunn, Silver – Ava Taylor, Bronze – Anya McLaughlin & Franki Finlay

Vault: Gold – Charlotte Lunn, Silver – Sienna Grant, Bronze – Anya McLaughlin

Bars: Gold – Anya McLaughlin

Beam: Gold – Abby Foubister, Silver – Georgia Edgar, Bronze – Anya McLaughlin

Overall: Gold – Charlotte Lunn, Silver – Ava Taylor & Anya McLaughlin, Bronze – Franki Finlay

10/11 Beginners:

Floor: Gold – Lottie 
Kemlo, Silver – Ruby Henderson, Bronze – Arabella Blackburn

Vault: Gold – Arabella Blackburn, Silver – Heather MacEchearn and Isla 
Coull, Bronze – Zara 
Gordon, Stacey Hogg & Lottie Kemlo

Bars: Gold – Arabella Blackburn, Silver – Ruby Henderson, Bronze – Heather MacEachern

Beam: Gold – Zara Gordon, Silver – Amy Watson, Bronze – Heather MacEachern

Overall: Gold – Arabella Blackburn, Silver – Lottie Kemlo, Bronze – Ruby Henderson

12+ Beginners:

Floor: Gold – Isla Stevenson, Silver – Katie Bennett

Vault: Gold – Isla Stevenson, Silver – Katie Bennett

Bars: Gold – Katie Bennett, Silver - Isla Stevenson

Beam: Gold – Isla Stevenson, Silver – Katie Bennett

Overall: Gold – Isla Stevenson, Silver – Katie Bennett

10/11 Intermediate:

Floor: Gold – Rosie Meyer, Silver – Ella McRobbie

Vault: Gold – Ella McRobbie, Silver – Rosie Meyer

Bars: Gold – Ella McRobbie, Silver – Rosie Meyer

Beam: Gold – Rosie Meyer, Silver – Ella McRobbie

Overall: Gold – Ella McRobbie, Silver – Rosie Meyer

12+ Intermediate:

Floor: Gold – Iona McArdle, Silver – Amelie Palmer, Bronze – Layla McLaughlin

Vault: Gold – Kirstin Reith & Layla McLaughlin, Silver – Amelie Palmer, Bronze – Iona McArdle

Bars: Gold – Layla McLaughlin, Silver – Kirstin Reith, Bronze – Amelie Palmer

Beam: Gold – Kirstin Reith, Silver – Amelie Palmer, Bronze – Layla McLaughlin

Overall: Gold – Kirstin Reith, Silver – Amelie Palmer, Bronze – Layla McLaughlin

14+ Intermediate:

Floor: Gold – Stacey Hay & Bethany Bruce, Silver – Catherine Wotherspoon, Bronze – Glenn Masson

Vault: Gold – Bethany Bruce, Silver – Catherine Wother-spoon, Bronze – Stacey Hay

Bars: Gold – Bethany Bruce, Silver – Glenn Masson, Bronze – Stacey Hay

Beam: Gold – Bethany Bruce, Silver – Stacey Hay, Bronze – Glenn Masson

Overall: Gold – Bethany Bruce, Silver – Stacey Hay, Bronze – Glenn Masson